قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

بگذارید کمی راحتر و صریح تر با هم صحبت کنیم؛دکتر روحانی به گیلان سفر نمی کند که شکر و سپاس مردمانش بابت حمایت های گسترده در انتخاباتهای گذشته را بجا آورد، که اگر اینگونه بود شایسته تر این بود که به محروم ترین شهرستان ها آمده و از نزدیک با کمبودها روبرو شود .

 

او آمد تا با افتتاح چند پروژه عمرانی که سالهاست کلید خورده، آب دریای خزر را به کشکول اراده ریاست خود ریخته تا به دشت سمنان انتقال دهد. سفری که اساسا در راستای نجات زادگاهش از خشک سالی است ، و از اهمیتی بالاتر و بیشتر نسبت به تکریم و تقدیر مردم گیلان دارد.

 

اما بحث نگارنده خزر و انتقال آب آن نیست و می بایست صاحبان تخصص بر این موضوع تمرکز داشته باشند.
نگرانی نگارنده که بارها در این باب نگاشته ام این که ریزگردهای بی تدبیری مدیران خشک سالی را به سمت شمال کشور به صورت فزاینده ای به حرکت در آورده.

 

مهاجرت افسار گسیخته مردمان وحشت زده از خشک سالی و گردوخاک به سمت استان گیلان بدون مانع جدی نشان ازعمدی بودن انتقال این بحران از جنوب و غرب به شمال کشور و بخصوص استان گیلان است.

 

ساختار اقتصادی کشاورزی سنتی و غرقابی که خود به عنوان بحرانی جدی در نابودی منابع آبی شمال محسوب می گردد از یک سو ، و حفر چاهای عمیق خارج از استانداردهای قانونی تنها جهت رضایت موقت مردم گشت از سوی دیگر، و حال مهاجرت ویرانگر مردم استانهای غربی و جنوبی مثلث نابودی محیط زیست را در گیلان کامل کرده است.

 

در غفلت عمیق نمایندگان استان گیلان و مدیران ارشد استانی شاهد بیشتر و بیشتر شدن معضل مهاجرت بی برنامه و بی محاسبه از سوی مهاجرین داخلی برای یک جانشینی همیشگی هستیم که با خود چندین بحران را به همراه دارد که مهمترین آن مصرف نا محدود از زیر ساختها و منابع آبی استان است.

 

با افزایش جمعیت غیر بومی مهاجر به گیلان شاهد مصرف فزاینده ی منابع آبی محدود این سرزمین می باشیم که سالهاست در بسیاری از نقاط روستایی و شهری آن مردم با معضل جیره بندی آب شرب مصرفی و کشاورزی روبرو هستند.

 

در نتیجه می توان گفت گیلان ظرفیت پذیرش جمعیت جدید و افزایش جمعیت را دارا نیست چرا که منابع تجدید پذیر آبی این استان مدتهاست که پاسخگوی مصرف مردمان بومیش نیست.

 

تهدید منابع غذایی گیلان از جمله تولید برنج به عنوان محصولی استراتژیک و مهم که به خاطر خشک سالی و کاهش آبهای زیر زمینی خود محل بحث کارشناسان است اما به عنوان مهمترین منبع درآمدی و اشتغال محسوب می گردد ، با تهاجم مهاجر که تنها با خود تهدید مصرف گرایی صرف را به همراه داشته می توان خطری جدی در بعد اقتصادی برای گیلان به همراه داشته باشد.

 

که متاسفانه کمتر مدیری از استاندار تا ۱۳ نماینده گیلان به این امر مهم توجه داشته و دارند.

 

ادغام مهاجرین غیر بومی با مردمان روستایی با اعتقادات و ارزشهای متفاوت فرهنگی، اقتصادی منجر به بروز تنشها و اختلافاتی گشته که نشان از تهدید امنیت روانی مردمان روستایی است.

 

سوء مدیریت مدیران اصلی ترین علت است که خشک سالی را از جنوب و غرب به شمال انتقال می دهد که حاصلی جز تهدید امنیت و آرامش مردم به همراه ندارد. چه کسی بناست پاسخ روشنی به این بحران و معضل بدهد؟

 

آقای استاندار با چند خطابه و سخنرانی سعی در شانه خالی کردن از زیر با مسئولیت خود نسبت به پرداختن عملی به این معضل داشته اند!

 

۱۳ نماینده استان گیلان که اختیارات و قدرت تاثیر گذاری بیشتری نسبت به مدیران انتصابی دارند نیز برایشان چندان اهمیتی ندارد که آینده گیلان و مردمانش به کجا ختم خواهد شد!

 

می مانند مردمی که سرزمینشان را به ثمن بخس به کسانی وا می گذارند که تنها تحفه شان برای گیلان نابودی منابع آبی و خشکاندن ریشه ی اقتصاد مبتنی بر تولید این سرزمین است.

 

اینجا سرزمینی است که اگر سخاوتمندی آسمان نباشد همه مان در آینده ای نزدیک مهاجریم!!

نه نماینده مجلس دل در گرو آینده و رفاه مردم دارد ، نه مدیر و نماینده عالی دولتش بر نامه ای برای مانع شدن از بحران مهاجرت ویرانگر دارد!!

 

انتقال خشکسالی از جنوب به شمال

نوشته سهراب ستوده

 

آژیم : انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد-
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد -
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد-

پایگاه خبری تحلیلی آژیم | رسانه نواندیشان گیلان | آژیم ؛ رسانه نواندیشان گیلان