قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

درخت راش را ميشناسي؟شمشاد را چطور؟درخت توسکا را چه!ميشناسي؟… اينها از گونه‌های جنگلهاي هيرکاني ایران عزيزمان هستند؛ همان که مردم می گویند جنگلهای شمال!

جنگل های هيرکاني( جنگل های مختلط کاسپيني- هيرکاني) تالش، در امتداد منطقه رویش جنگلی اروپا و سیبری بوده، و در حالی که بخش زیادی از جنگل های اروپا نتوانستند در مقابل سرما در عصر یخبندان دوام آورند، جنگل های هيرکاني کنونی تالش و شمال ایران به دلیل اقلیم آب و هوایی معتدل دریای کاسپین، همچنان به حیات خود ادامه داده اند. قدمت این جنگل ها بین ۲٫۵ تا ۱۰ میلیون سال برآورد می شود، و از کهن ترین جنگل های جهان به شمار رود تا جایی که برخی کارشناسان بین المللی از آن به عنوان “موزه طبیعی جنگل های جهان ” یاد می کنند. هواي پاکيزه‌اي را که اکنون در کنار اين جنگلها وارد ريه هايت مي کني،مديون آنهايي،يعني نمک گيرشان هستي،اساسي! اما راش و شمشاد و توسکا و … همه امروز عزادارند،دیر زمانی است که غمگين‌اند.

ساعت ۳ بامداد بود،کسي دستگيره در خانه را به شدت مي چرخاند،و مي گفت،”زود در را باز کن.”رشيد و همسرش از خواب بيدار شدند،نگراني و ترس بر فضاي اتاق حاکم بود.رشيد با قدمهاي آهسته به سمت در حرکت کرد.نگاهي عميق به همسرش انداخت،انگار مي دانست آخرين نگاهش است.قبل از ر سيدن به در اتاق، به فاصله کمتر از يک متر،ناگهان از سمت پنجره شليک شد.گوشه اي از توري پنجره را براي عبور لوله تفنگ خود از قبل آماده کرده بودند؛همانطور که همان شب سيم تلفن خانه را هم قطع کرده بودند.بعد از شليک،رشيد بر روي فاطمه دختر هفت ساله اش افتاد؛اولين جمله اي که با بدن نيمه جان خود به زبان آورد،” مرا از روي فاطمه بردار.”در گوشه اتاق،دختر نوزادشان گريه مي کرد.رُبابه، سرِ همسرش را روي زانويش گذاشت و آخرين جمله اي که از زبانش شنيد،” بالاخره زد، زد! “شايد اشاره داشت به مدتي قبل،به تهدید یکی از قاچاقچیان چوب …!

سالها قبل به عبارتي دقیقتر ۱۶ سال قبل،فردي به نام ” رشيد غفاری”،اهل روستاي قلعه بين ليسار تالش،جنگلبان جنگلهاي هیرکانی ما بود؛ساده و بي ريا،نمازش قضا نمي رفت،با سطل و بیل براي خاموش کردن آتش هاي گاه و بيگاه اين جنگلها هم مي شتافت؛از تهدید های بی امان قاچاقچیان چوب هراسی نداشت؛سخت گیر بود حتی بر دوست و آشنا؛کسي که فارغ از سياست و جناح و مذهب،براي باورهايش،تعهدش و خلاصه براي دلش از اين جنگل هاي هیرکانی دفاع مي کرد؛همانند رزمنده اي در خط مقدم جنگ! رشيد غفاري فقط ظرف يك سال در حوزه استحفاظي خود حدود ۱۴۹ فقره پرونده غارتگران را تنظيم و به محاكم قضايي ارسال كرد و توانست با پيگيري هايش حكم محكوميت تعدادي از قاچاقچيان چوب را بگيرد.اما،جنايتکاران طبيعت باستاني ما وقتي نتوانستند با رشوه و تهديد ساکتش کنند، نیمه شب ۱۶ شهریور ۱۳۸۱ در منزلش کنار همسر و فرزندان خردسالش،به قتل رساندندش.

پرونده همچنان با تمام سرنخ ها سرگردان است. یکی از روزها،ناشناسی با خانواده آن بزرگوار تماس گرفت و محل اختفای تفنگ شکاری دولولی که رشید را به کام مرگ برده بود فاش ساخت.با پیداشدن آن تفنگ و بررسی آن،مشخص شد که تفنگی نیست که در اختیار هر کسی باشد و احتمالا بدون مجوز بوده است. از طرفی،با بررسی پرونده،مشخص شد مبلغ شصت هزارتومان در زمان حیات آن شهید به حساب بانکی اش واریز شده بود و رشید هم این اتفاق را به منابع طبیعی اطلاع داده بود؛ماموران آگاهی با همین سرنخ ها و سایر بررسی ها به حقایقی پی بردند و چندین نفر را دستگیر نمودند.در نهایت پنج نفر از متهمان زندانی شدند که آنها نیز بعد از دو سال آزاد شدند.مدت ها بعد،شاهدی پیدا شد؛اما یک روز قبل از برگزاری دادگاه، شاهد از طرف ناشناسانی با چاقو مورد حمله قرار گرفت و در نتیجه از حضور در دادگاه امتناع ورزید! و پرونده همچنان نافرجام!

رشید غفاری تنها شهید این مبارزه مقدس برای حمایت و مراقبت از طبیعت بی نظیر ما نیست؛ مهندس ناصر پیروی، رئیس اداره منابع طبیعی ماسال که سابقه زیادی در مبارزه با قاچاقچیان چوب و برخی مافیای زمین‌خوار داشت، صبح روز هفتم اردیبهشت ماه ۱۳۸۴ بعد از خروج از منزل مسکونی، شهر رشت را به مقصد ماسال ترک می‌کند، اما در بین راه توسط چهار نفر ربوده می‌شود. جنایتکاران که نهایتا دستگیر می شوند؛ سابقه تصرفات و تجاوزهای متعدد به اراضی منابع طبیعی و جنگل‌های ماسال را داشته‌اند و همواره از طرف این جنگلبان وظیفه‌شناس تحت پیگرد قانونی بودند، در یک اقدام ناجوانمردانه و درحالی که ناصر پیروی را روی زمین خوابانده بودند و به‌رغم این‌که سلاح گرم با خود داشتند، با تیغ موکت‌بری سر وی را از پشت می‌زنند. این دو جنایت تنها گوشه ای از هزینه مراقبت از منابع طبیعی عظیم منطقه به شمار می رود.

در خصوص رشید غفاری،بنیاد شهید از ارایه عنوان رسمی شهید به رشید غفاری با این ادله که چون قاتل یا قاتلینش پیدا نشده اند، همچنان خودداری می کند و تنها با درج نام شهید بر مزار او موافقت کرده اند. پرونده،به جز همان سالهای اولیه، اکنون وکیلی ندارد و تنها هرساله در هفته منابع طبیعی،مسولان این سازمان صرفا تسلیتی عرض می کنند! جنايتکاران و قاچاقچيان جنگل هايمان صاف صاف راه مي روند و هر روز خنجر آغشته به چاشني خيانت را بر سينه توسکاي مان عميق تر و عميق تر فرو مي برند،و باکي ندارند کسي صداي جنايت شان را بشنوند!چرا که پول هاي کثيف و خونين قاچاقشان قدرت دارد!و چرا که نگهبانان قهرمان اين درختان را ناجوانمردانه از پاي در می آوردند و کسي خم به ابروي خود نمي آورد!

وقتی پرونده یک جنگلبان در شهری کوچک که قاچاقچیان چوب آن هم تقریبا به راحتی قابل شناسایی هستند،همچنان نافرجام است!نمی توان انتظار داشت جنگلبانان‌مان با این امکانات محدود و حمایت دست و پا شکسته قانون! در مقابل قاچاقچیانی مجهز بایستند.تا زمانی که عدالت در حق این جنگلبان شهید برقرار نشده است؛چرا باید انتظار داشت قاچاق درختان جنگلهای هیرکانی مان متوقف گردد،دردِ خانواده داغدارش تسکین یابند و مزارِ در انتظارِ دادخواهی این شهید طبیعت آرام گردد؟!

رُبابه علمي” همسر آن شهيد بُغض‌اش مي‌ترکد، وقتي صحبت از آن شب تلخ مي‌شود،” شما را قسم مي دهم كه نگذاريد اين خون پايمال شود. اين درد خيلي سنگين است. ۲۲سال براي منابع طبيعي زحمت كشيد. هميشه تهديدش مي كردند كه بالاخره تو را مي كشيم. قاچاقچيان چوب بودند. مي گفتند يا با ما كنار بيا يا تو را از سر راه برمي داريم. بالاخره هم كشتنش.” اما، چه باک اي شيرزن تالشي از سختي ها و ناجوانمردي هاي روزگار! وقتي قرار است نام همسرت تا دنيا دنياست بر تارَک درختان اين جنگل هاي هيرکاني بدرخشد.
افتادن هر درخت بر زمين نه از آفت و پيري و پوسيدگي است،بلکه داد دادخواهي است،فرياد آگاهي رساني است براي زنده نگه داشتن راه آن قهرمان،منش و مرام او و مردانگي و شجاعتش؛امید است، با حضور ریاست جدید قوه قضاییه،همچنین با همکاری مسولان استانی و شهرستان تالش پیگیری پرونده رشید غفاری با جدیدت بیشتری تا یافتن قاتل یا قاتلین ادامه یابد، تا هم بخشی از درد سنگین خانواده آن شهید تسکین یابد و هم روح امید و عدالت بر بدن نیمه جان جامعه محیط زیست و منابع طبیعی‌مان جاری گردد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد-
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد -
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد-

پایگاه خبری تحلیلی آژیم | رسانه نواندیشان گیلان | آژیم ؛ رسانه نواندیشان گیلان