قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

رشید غفاری نزدیک به ۱۶ سال پیش یعنی به تعبیری روشن تر سال ۱۳۸۱ توسط دشمنان قسم خورده جنگل و طبیعت شهید شد

مردی سرسخت و فساد ناپذیر که در نهایت قربانی رشوه و پولهای نگرفته ازدست سوداگران ثروتهای نامشروع، شد.

نمی خواهم قیاس مع الفارقی داشته باشم اما ناگزیر به این اقرارم که آرمان رشید غفاری در پاسداری از جنگل های هیرکانی بی شباهت به فساد ناپذیری و ایستادگی مردان بزرگ تاریخ معاصر ایران نبود.

او که حتی از حقوق و منافع ملی آیندگان و اخلاف قاتل یا قاتلین خود نیز دفاع میکرد.

امروز تنها سنگ قبری از وی باقی مانده که اگر سالی یک بار حامیان جنگل و خانواده اش به مزارش سر نزنند گویی که او را مادرنزائیده بود.

پرونده قتل این جنگلبان شجاع و فساد ناپذیر سالهاست به بوته فراموشی سپرده شده پرونده ای که بخش قابل توجهی از پیگیری ها با کشف اسناد و مدارک متقن و مستدل پیش رفته بود، ناگهان از چرخه ی رسیدگی خارج شده و در اندک زمانی مسکوت گشت!

سئوالی که شاید در روز طبیعت هر سال ذهن نگارنده و بسیاری از مخاطبان رسانه را با خود در گیر می سازد اینکه چرا پس از ۱۶ سال از قتل وی هنوز عاملان و آمران این جنایت به پنجه قانون سپرده نشده اند !

در صورتی که رشید غفاری زیر خروارها خاک مدفون شده و خاطره قتل وی تا ابد از ذهن همسر رنج کشیده و فرزندان معصومش پاک نمی شود، قاتل وی بنابر پشتوانه مافیای بر روی زمین می چرخد و از زندگی مادی لذت می برد!

نگارنده بر این باور است که یکی از مهمترین عواملی که منجر به گستردگی تخریب و غارت جنگلهای شمال کشور که دست بر قضا از بلاترین منابع جنگلی نیز برخودار است، فقدان رسیدگی به پرونده قتل رشید غفاری و دیگر جنگلبانان مسلح شده توسط قاچاقچیان چوب و غارتگران این ثروت ملی روبه نابودی است.

رشید غفاری اساسا دو بار به قتل رسید، اول بار وقتی بود که قاتلش لوله تفنگ خود را به سینه ی او نشانه رفت و خشونتی عریان را در حاشیه ای امن به نمایش گذاشت تا به خواسته نامشروعش با حذف سرسخت ترین مخالف، برسد.

دومین بار ، وقتی بود که پرونده این شهید مظلوم در دالان های هزار توی نهادهای رسیدگی کننده قضایی مدفون شد.

مشکل مهم دیگری که گرد یاس و نا امیدی را بر چهره ی خانواده شهید غفاری و حامیان پاسداری و حراست از جنگل پاشاند، بی تفاوتی مردم ، جراید و نهادهای رسیدگی کننده به این جنایت هولناک بود.

حال انتظار می رود دستگاه قضا با پرداختن به این پرونده جنایت امید را در دل رشید غفاری های دیگری که از ترس جان خود قادر به جلو گیری از غارت منابع طبیعی نیستند، زنده کند تا هم جان جنگل و هم جنگلی که به جان همه مان وابسته است در امان امنیت باشند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد-
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد -
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد-

پایگاه خبری تحلیلی آژیم | رسانه نواندیشان گیلان | آژیم ؛ رسانه نواندیشان گیلان