قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

از نرمالیزاسیون سعید حجاریان ایدئولوگ جریان چپ، مبنی بر کاهش مطالبات این جریان از دولت مورد حمایتش روحانی برای تثبت شرایط این دولت تا اظهارات اخیر وی و برخی دیگر از رهبران فکری این جریان سیاسی مبنی بر بازگشت به انتخابات و قدرت ، نشان از سردرگمی و گیجی جریانی است که با بیش از دو دهه فعالیت بر مبنای شعارهای عدالت خواهانه، قانونگرایی و برابری طلبانه هنوز تکلیفش با خود و سرمایه اجتماعی فرریخته اش روشن نیست!

در کشور ما ایران از آنجایی که سیاست و سیاستمدارانمان همبستران عجیبی در طول و طی زمان پیدا می کنند، متاسفانه جنبش دوم خرداد و رهبران فکری و ابزاری آن نیز با همبستری با جریان ها و گروه های سیاسی بی هویت و بی ریشه اصالت خویش را از دست داده و به دژ متروکی بدل گشته است که هر از چند گاهی رهبران آن با فراخوانی و دعوت به رزمایش سیاسی سعی در حفظ و حراست از این گعده و گروه سیاسی دارند.

این گروه موسوم به اصلاح جو و رفرمیست هنوز نپذیرفته اند که صرف فعالیتهای انتخاباتی و سیاسی برای رسیدن به قدرت و چهارچوب های اجرایی کشور نه تنها کیفیت کار حزبی در معنای واقعی را به سخره گرفته اند بلکه این بی عملی و فقدان توجه به مطالبات مردم در سطوح مختلف در میدان عمل نیز با علامت سئوال بزرگی روبروست.

این اجتماع دوستانه و رفاقتی تنها جمعی پوپولیست و عوام فریب، زاده شده که بی هیچ توجهی نسبت به خلف وعده های خود نسبت به مطالبات مردم و تکرار همان شعارهای گذشته در تلاشند تا به قدرت باز گردند!

اصلاح طلبان اگر تا دیروز مشکلشان با جریان حاکم بود و نامحرم ساختار تصمیم سازی و اجرا به نظر می رسیدند، می توان این ادعا را داشت که نزدیک به دو سالی است که این جمع سیاسی اصلاح طلب قادر به پاسخگویی حداقل به حامیانش نیست و مشکلشان حامیانشان جدیست!

نگارنده بر این باور است که اصلاح طلبان در میان جمع و جریانهای سیاسی فعال در سپهر اجتماعی بیمار ایران به خاطر تفاوت و تعارض جدی شعارهایشان با آنچه در عمل به نمایش گذارده اند گرفتار پوپولیسم و مردم گرایی حاد شده اند.

چرا که میزان اصراری که این جمع و نخبگانشان در پروژه های سیاسی مبنی بر دموکراتیزاسیون جامعه دارند بی هیچ بر نامه عملی ، می تواند این موضوع را به اثبات برساند.

هم بستر شدن جمع نخبگان ابزاری و علمی جریان موسوم به بهبود خواه با تکنوکراتهایی موسوم به اعتدال در راستای روی کار آوردن دکتر حسن روحانی از خرداد ۹۲ و استمرار آن در دو انتخابات پس از آن و طرح شعارهایی عدالت خواهانه و به نوعی دموکراتیک از زبان دکتر روحانی که این شعارها از سوی حلقه مشاوران اصلاح طلب به وی القاء شد، نشان داد که عارضه عوام فریبی از سوی اصلاح طلبان این استعداد را دارد که این بار از آستین کسی چون حسن روحانی خارج گردد و امکان اینکه در ۱۴۰۰ از آستین دیگری!!

سیاستمدارانی که کمترین باوری نسبت به شعارهای دیکته شده به ایشان از طرف نخبگان به اصطلاح اصلاح طلب نداشته و ندارند! و تنها در بده بستانهای سیاسی همچون همکاری میان اسب و سوار، تنها از سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان در ازای چند پست بهره برده اند!

جریان اصلاح طلب با جنب و جوشهای اخیر خود از سوی برخی چهره های شناخته شده همچون سعید حجاریان به جد نگران رزمایش سیاسی ۱۳۹۸ مجلس و مهمتر از آن ۱۴۰۰ ریاست جمهوریست!

نه تغییر جدی در تاکتیک هایی که منجر به از دست دادن پایگاه اجتماعی و ریزش اراء عمومی گشت!

به همین جهت هر بار که صحبتی یا حرف و حدیثی از سوی بزرگان این دژ رو به متروک شدن به گوش می رسد، چندان محلی از اعراب نداشته و تنها فراخوانی است انتخاباتی،جهت بده بستانهای درون ساختاری!

نگارنده بر این باور است که هم بستر شدن یک حزب و جریان با هر جریان و جمع بی ریشه اساسا تیشه به ریشه و بنیان خود زدن است، چرا که جریان اصلاح طلب تمام سرمایه ی اجتماعی خود را که با گفتمان سازی و تلاش به دست آورده بود هزینه ماندن موقت در دو پروژه ی انتخاباتی بی ثمر نمود.

و حال در تلاشی بی هدف چنگ به ریسمان اجتماعی پوکیده ضعیف شده خود انداخته تا دوباره به قدرت باز گردد.

سئوال آخر از مخاطبان عزیز اینکه ،چگونه کسی می تواند بی آنکه بهانه به دست جریان راست اصولگرایی که همواره بر ابزار قدرت متمرکز شده بدهد، جریان بهبود خواه و اصلاح طلبی را که مدتهاست در دور باطل تکرارها گرفتار آمده،مورد انتقاد نقد قرار دهد؟؟؟؟

 

آژیم : انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد-
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد -
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد-

پایگاه خبری تحلیلی آژیم | رسانه نواندیشان گیلان | آژیم ؛ رسانه نواندیشان گیلان