قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

انتخابات در جامعه ما به شکل عجیبی به ابزارها و امکانات مادی گره خورده است.

اساسا پول به عنوان یکی از اصلی ترین اهرم ها و مشوق های مشارکت در سطح بالا محسوب می شود.

نگارنده بر این باور است که بالا بودن نیاز های سطح پایین مردم از معیشت، اشتغال،اعتیاد و دیگر آسیبهای اجتماعی منجر به قوت گرفتن ابزار پول در جامعه جهت تطمیع و تحریص مردم به داشتن گرایش به افرادی شده و می شود که خاصه خرجی های دوران انتخاباتی شان از حد متعارف و منطقی خارج است.

دانایی و درک درست نیازهای جامعه از سوی کاندیداهای انتخاباتی بخصوص مجلس به خاطر اتکاء به پول و سرمایه های رانتی به قدری تنزل یافته که نو کیسه گان بی دانش وارد عرصه رقابتهای انتخاباتی شده بدون اینکه جایگاه نماینده مجلس را در معنای واقعی و قانون آن فهم کرده باشند .

همکاری نظارت ایدئولوژیک و استصوابی از یک سو و طمع ورزی صاحبان ثروت های رانتی ناشی از قدرت سیاسی از سوی دیگر، رفته رفته شان و منزلت مجلس را به قدری کاهش داده است که هر کسی بخود اجازه می دهد تنها با دارا بودن سرمایه و ثروت مبهم و بی شناسنامه و از طرفی دیگر مجیز گویی متظاهرانه برای برخی نهادها وارد عرصه انتخابات شده و شانس ورود به مجلس را با آلوده ترین ابزارها بیازماید.

بحران پول و سر ریز شدن این ابزار کارآمد در جوامعی چون جامعه ما که دهه هاست در گیر نیازهای معیشتی خود بوده بدون هیچ نظارتی ، متاسفانه منجر به محبت پیدا کردن توده مردم و بعضا نخبگان فکری و ابزاری به پول و آلوده شدن به این عنصر موثر و قدرتمند شده است.

مهمترین آسیب این ابزار در واقع بر اندیشه و تعقل شهروندان می باشد که خود و آینده ی سرزمینشان را قربانی توزیع فرصتهای کوتاه مدت کرده و تنها به سهم خواهی های موقت تن داده اند.

بی شک اگر جامعه ما از طبقه متوسط معقولی بر خوردار بود و ابزارهای نظارتی مردمی چون مطبوعات نقش مناسبی در نظارت بر عملکرد فعالین سیاسی و کاندیداهای انتخاباتی می داشتند ،سطح آگاهی مردم و بر ملا شدن دست کسانی که تنها با اتکا و اعتنا به پول و ابزارهای نا مشروع دیگر رو شده و جامعه از سکون و رکودی که منجر به
فقر تحلیلی است نجات می یافت.

جامعه که اهل تحلیل نباشد و پدیدهای اجتماعی و آسیب های ناشی سوء مدیریت را نشناسد بی شک مطالبه هایی که طرح می کند موقت و مادی است!

در نتیجه قوقا سالاری با ابزار پول بر مردم سالاری مبتنی بر مطالبات بلند مدت و معقول برتری یافته و در بر پاشنه تکرارو عقب ماندگی خواهد چرخید.

راه رهایی از بند ویژه خواران قدرت طلب جزء آگاهی و پرسش گری چیز دیگر نیست .

مادامی که روشنفکر و توده مردم نتوانند خود را از بند سیاستورزان آبکی و پولکی رها سازند، نمایندگان و مجلس بی شک بی شان تر از هر دوره ای خواهند شد.

نگارنده براین باور است که برای مبارزه با فساد می بایست نهادهای نظارتی بر انتخاباتها نظارت داشته و منشاء پولهای نجومی که برای جلب نظر مردم توسط کاندیداهای بی شناسنامه و متکی به سرمایه های هنگفت هزینه می شود را کشف نموده تا بخشی از فساد سیستماتیک درمان شود.

 

آژیم : انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد-
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد -
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد-

پایگاه خبری تحلیلی آژیم | رسانه نواندیشان گیلان | آژیم ؛ اخبار گیلان و ایران