قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

نهم اردیبهشت ماه، زادروز نهادی است که نزدیک به دو دهه در گوشه از قانون اساسی کشور مدفون شده و اهمیت و جایگاه آن به دست فراموشی سپرده شده بود.

نهادی که تبلور اراده جمعی و مردم سالاری مبتنی بر مشارکت برابری طلبانه جهت رفع مشکلات و عقب ماندگی ها را به دست مردم نمایندگی می کرد.

اگر چه از عمر این نهاد چیزی کمتر از دوران مغفول ماندن می گذرد اما باید به این حقیقت اقرار داشت که آنچه منجر به بر کشیدن و به کار گیری این نهاد متکی به اراده ی مردم از دل قانون اساسی توسط سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات شد، بالا بردن مشارکت عمومی و به کاری گیری تخصص و استعداد نخبگان فکری و ابزاری در راستای تحقق شعار مردم سالاری و دموکراتیزاسیون جامعه ایران از پایین به بالا بود.

اما به نظر نگارنده اعتبار و ارزش این نهاد به ظاهر مردمی تنها در تقویم و روز تولد آن ، یادداشتها و شادباشهای تکراری باقی مانده و به لحاظ عملی این نهاد که تنها امید گاه مردم بر حضور در سرنوشت و آینده کشور در جهت توسعه بود وامانده و از مسیر واقعی و اصلی تعریف شده در قانون منحرف گشته است!

نهاد شورا با گذشت ۵ دوره از عمرش متاسفانه به جزء دو دوره ی اول چنان تحت تاثیر دست اندازی و تجاوز قرار گرفته که بی خاصیتی و ایجاد بار مالی بی بازده را برای مردم به بار آورده است!

شورای شهر امروز به عنوان بازوی بروکراسی فربه و فرسوده است که تنها کارکردش در تشکیل جلسات به امید در یافتی های مالی است!

در بسیاری از شهرها و بخش های کشور، کشتی این نهاد به گل نشسته به گونه ای که ساختمان های بدون شهردار یا چند شهرداری بخاطر کشمکش و تنش میان اعضای شورای شهر کم نداریم!

نهاد شورا در دوره ی کنونی دیگر نهاد مردمی و مولفه مردم سالاری نیست چرا که ایرادات بسیاری بر آن مترتب می باشد که مهمترین آن سایه سنگین فراکسیونیزم و شکستگی های درون این نهاد است که منجر به اختلاف و لجاجت ورزی کینه توزی گشته طوری که اگر شهرداری که با رای اکثریت اعضا انتخاب شود اقلیت را اخته کرده و به هر سو اسب خود را به حق و ناحق می تازاند.
چرا که قاعده همراهی سوار و اسب این امکان را برایش فراهم نموده!

خیلی نمی خواهم در روز تولد این نهاد به مشکلات ایجاد شده توسط این نهاد برای مردم بپردازم اما باید اقرار کرد که نهاد شورا معدوم ومرده است.

وقتی مرگ به سراغ این نهاد آمد که استقلال این نهاد مردمی بازیچه باج خواهی های نهادها و سازمانهای حاکمیتی شد و به نوعی شهردار منتخب این نهاد به جای پاسخگویی به مردم و جامعه مدنی که شورا فرزند آن است، خود را در برابر نهادهای بی ارتباط با رسالت و مسئولیت خود پاسخگو دانست!

باشد تا روزی این نهاد مشورتی و مدنی از جرگه سالاری مبتنی بر اصل و نسب خارج شده و نماد و نمود عملی مردم سالاری و توسعه پایدار از پایین به بالا گردد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد-
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد -
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد-

پایگاه خبری تحلیلی آژیم | رسانه نواندیشان گیلان | آژیم ؛ اخبار گیلان و ایران