تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۶
86 بازدید
کد خبر : 9358

یادداشت | نورچشمی های رانتی مُخل اُمیدآفرینی !؟

یادداشت | نورچشمی های رانتی مُخل اُمیدآفرینی !؟
نورچشمی مخل اصلی امید آفرینی و عقب ماندگی در جامعه هستند!

به گزارش آژیم،امروزه همه واقف هستند که #نیروی_انسانی بازوی توانمند ادارات و نهادهاست و نباید از کنار این مسئله مهم و حساس بی تفاوت رد شد.در یک اُرگان موفقیت و پیشرفت زمانی مُحقق می شود که مدیر یک مجموعه که هُنرش انجام امور به وسیله نیروهای کاردان است، بدون #اعمال_فشار و #تبعیض از کارکنان باانگیزه ،تحصیلکرده،متعهد و مدیران متخصص در واحدهای اداری حوزه مدیریتی بهره مند گردند!

اگربا اندک تحقیق و تَفحُص ساده در جغرافیای محل سکونت خود در خصوص وضعیت استخدام پرسنل در ادارات، نهادها،شهرداریها و … نیم نگاهی داشته باشید مشاهده خواهید کرد که گاهاً جذب نیروهای انسانی از منابع رانتی #قدرت(نفوذ نماینده گان، فشار شوراها،سفارش های پدر ، پدرزن ،برادر،دایی جان ها و…) و #ثروت (پول و پارتی) صورت پذیرفته است!

به فرض مثال؛در برخی اُرگانها #پرسنل_نورچشمی ابتدا بصورت نیروی شرکتی(بَرده داری نُوین!) جذب و بواسطه داشتن #ژن_خوب یک شبه ره صد ساله علم ، تجربه و تخصص را طی نموده در یک چشم برهم زدن با ماده تبصره تبدیل وضعیت شده و حتی با #توفیق_اجباری بر کُرسی مدیریتی نیز تکیه می زنند!

جذاب ترین و شادترین قسمت داستان اینجاست که ؛با عنایت چاپلوسانه برخی #پرسنل_ضعیف_النفس و بعضی #مراجعین_منفعت_طلب به عناوین کذایی: دکتر ،مهندس و… مُشرف می گردند و با شنیدن این عناوین در عالم رویایی بر روی ابرها سِیر می کنند ،خود و بستگانشان از فَرط خوشحالی در پوست خود نمی گنجند! غافل از اینکه این رفتار وحرکات آنان در پشت صحنه نُقل و نَبات مجالس و محافل و اسباب خنده مردم در کوچه بازار است!

تجارب تلخ سالیان اخیر حاکی از اینست که این آقازاده های پوست نازک خود را #عقل_کل و مبری از خطا و هر اشتباهی می دانند و با بیشترین دریافتی حقوق ، مزایا و امکانات رفاهی اهم شیفت کاری خود را با گوشی در فضای مجازی سیر می کنند و به وقت کار و عمل در فضای حقیقی میدان خدمت رسانی بدلیل نداشتن اندیشه و اراده مستقل عملاً #خنثی_و_بی_خاصیت بوده و هیچ حرفی برای گفتن ندارند!

در روزهای حساس آنچه عیان است ؛دیگر سفارش ها و القاب تشریفاتی سودی نداشته و #عملکرد_بسیار_ضعیف آنها باتوجه به اخذ تصمیمات غیرکارشناسی حیف و میل بیت المال ،هرج و مرج ،اختلاس ها، بی نظمی اداری ،یاس و‌ ناامیدی را در پی داشته و در حقیقت همین نیروها و مدیران #نورچشمی_مخل_اصلی_امید_آفرینی و عقب ماندگی در جامعه هستند!

نیک می دانید ؛توسعه ، عمران و آبادانی،ایجاد شور و نشاط اجتماعی در گِرو بستن باب رانت بازی ها و پرهیز جدی از نگاه و گرایش های جناحی و سیاسی است و چاره کار فقط در #شایسته_گزینی_نیروهای_انسانی است! زیرا در گذر زمان آنها از تصمیم گیران و تصمیم سازان آینده میهن در پُست های گوناگون خواهند بود و اثرگذاری آنها در کسب نتایج مطلوب بسیار حائز اهمیت و حیاتی است.

پس در واقع افرادی که بتوانند با داشتن علم ،تخصص و تعهد از رده‌های پایین شغلی به مرور زمان براساس توانمندی شخصی #پله_پله به مراتب بالای مدیریتی ارتقاء یابند می توانند در سایه علم و دانش وکوله باری از تجارب ارزنده منشاء خیر و برکت فراوان در عرصه خدمتگزاری به مردم در راستای اُمیدآفرینی باشند.

جذب و استخدام #نخبه_های این سرزمین که با تحمل مَشقت فراوان و صرف هزینه های هنگفت در شرایط سخت اقتصادی و چه بسا بعضی در کنار شغل کارگری همزمان مدارج علمی را با رنج و زحمت با دسترنج خود طی نمودند و سردی و گرمی روزگار را با پوست و استخوان چشیدند ضروری است.

فرزندان برومند عاشق وطن که معنی حقیقی #درد و راه #علاج_درمان را به خوبی بلدند و امروز در شرایط حساس به #شرط_اعتماد به آنان می توانند در سنگرهای مختلف خدمتگزاری ملت مانند یک سرباز برای روزهای پرفروغ عزت و اقتدار ایران همیشه سرافراز خوش بدرخشند.

ختم کلام اینکه ،فرصت را غنیمت شمرده و با اندکی تامل از کنار این #حقیقت_تلخ و #نقد_دلسوزانه بی خیال نگذرید، اگر در کف جامعه قدم بردارید زمزمه ها، انتظارها و مطالبه عمومی اینست که ؛در بکارگیری و رُشد دادن نیروهای نورچشمی که نحوه تحصیل واخذ مدارک علمی آنها داستانی قطور وحرف و حدیث بسیار دارد! #تجدید_نظر_اساسی انجام گیرد و این اَمر با عزمی راسخ و #اراده_انقلابی_مدیرانی_شجاع برای #ایرانی_قوی شدنی است !

عسکر جهاندار ناورودی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.